Kontakt
ul. Hipolita Cegielskiego 21
Szczecin
kontakt@unimedika.pl
Tel: 577 898 003
Back

Kolka u noworodka

Na skróty:

  1. Co to jest kolka, kiedy pojawiają się kolki u noworodka i ile trwają?
  2. Czym jest spowodowana kolka?
  3. Jakie są objawy kolki?
  4. Domowe sposoby na kolkę?
  5. Jak leczymy kolkę?
  6. Jak unikać kolki u noworodka?

Cały artykuł na temat kolki u noworodka możesz obejrzeć na poniższym filmie.

Kolka u noworodka oczami osteopaty | Unimedika – Szczecin

1. Co to jest kolka, kiedy pojawiają się kolki u noworodka i ile trwają?

Myśląc o kolkach u noworodków, właściwie ciężko określić jakiekolwiek ramy czasowe tak naprawdę. Przedstawiam to w inny sposób rodzicom, mówię o potrzebach dziecka. To, że nam dziecko płacze w domu to znaczy że coś nam komunikuje, albo jest głodne, albo zaglądamy do pieluszki, jeżeli wszędzie tam jest ok to szukamy innego powodu dlaczego dziecko płacze. Dziecko potrzebuje czułości, miłości, przytulania i tak naprawdę mało ważny jest kolor ścian w pokoju, mało ważne jest łóżeczko, mało ważne jest w jakim kolorze jest wózek i fotelik samochodowy. Jeżeli dziecko otrzyma odpowiednią dawkę emocji, przytulania i miłości to wydaje się, że tego typu dolegliwości jak kolka, jak zespół przewlekłego płaczu pojawiają się zdecydowanie rzadziej.

Czym jest spowodowana kolka?

Taka klasyczna kolka niemowlęca spowodowana jest napięciem w jamie brzusznej, najczęściej to napięcie dotyczy wiązadeł trzymających, mówiąc kolokwialnie te poszczególne narządy wewnątrz jamie brzusznej. Osteopata znając specyficzne techniki jest w stanie ocenić to napięcie w jamie brzusznej. Ocenić ciśnienie w jamie brzusznej, w jamie klatki piersiowej i jest w stanie z balansować to ciśnienie co wpłynie pozytywnie na stan noworodka, natomiast głównym powodem są te napięcia tak naprawdę. Osteopata pediatryczny jest w stanie znaleźć te napięcia i zniwelować. Właściwie już podczas wizyty widać, że dziecko zmienia swój sposób bycia, że to napięcie się zmniejsza. Często rodzice już podczas wizyty zauważają zmianę, a właściwie uśmiech na twarzy dziecka nam to potwierdza.

Część noworodków jest bardzo podatna na terapie osteopatyczną i już po jednej wizycie mamy bardzo pozytywny efekt dlatego też rodzice często chętnie korzystają z tego typu form leczenia. Efekty są natychmiastowe, dzieci są uśmiechnięte, szczęśliwe i generalnie o to nam chodzi.

Noworodek z kolką
Noworodek podczas terapii osteopatycznej

Jakie są objawy kolki?

Do najczęstszych objawów kolki zaliczamy właściwie:

  • przewlekły płacz (utrzymujący się do kilku godzin, gdzie trudno jest dziecko uspokoić);
  • podkurczanie nóg przez dziecko;
  • napinanie się dziecka;
  • wyginanie się;
  • widzimy, że dzieje się coś innego tak naprawdę, że nie jest to płacz komunikujący nam to, że dziecko jest głodne;

Domowe sposoby na kolkę?

Myśląc o takich domowych sposobach na kolkę niemowlęcą należy wspomnieć o takich mini ćwiczeniach jakie rodzić może wykonać z dzieckiem są to głównie takie zgięciowe czynności dotyczące stawów biodrowych, które troszkę ściskają nam ten brzuch, pompują, zmniejszają napięcie w jamie brzusznej. Ja bardzo polecam rodzicom położenie dłoni na brzuszku dziecka, daje to odpowiednią dozę ciepła, dziecko czuje się zaopiekowane, i jest w tym pewna dawka miłości, czułości, empatii i to ciepło dłoni mamy czy tez taty plus ten kontakt daje często bardzo fajny efekt. Dodatkową formą pomocy dla takiego maluszka z kolką na pewno jest ciepła kąpiel. Ogrzanie brzuszka termoforem. Każda forma ciepła będzie korzystnie działała tutaj na napięcie mięśni gładkich brzucha.

Osteopata pediatryczny podczas rehabilitacji noworodka
Osteopata dziecięcy

Jak leczymy kolkę?

Terapia w naszej klinice w Szczecinie jeżeli myślimy o kolkach zaczyna się od diagnozy, od badania manualnego gdzie oceniamy napięcie jamy brzusznej tak globalnie, gdzie oceniamy napięcie poszczególnych więzadeł trzymających narządy wewnętrzne. Po odpowiedniej diagnozie następuje moment terapii gdzie osteopata dziecięcy niweluje napięcia w miejscach w jakich je znajduje. Wpływa to na wzorzec napięcia dziecka. Mama, Tata, każdy rodzić podczas takiej terapii widzi, że następuje pewna zmiana w napięciu, i że dziecko jest szczęśliwe.

Wizyta u osteopaty pediatrycznego z kolką niemowlęcą.

Używając technik osteopatycznych jesteśmy w stanie szybko zniwelować dolegliwości takie jak kolka, czasami wystarczy nam tylko jedna wizyta, wszystko zależy od podatności dziecka na tego typu terapię, natomiast zwykle leczenie zamyka się w kilku wizytach.

Jak unikać kolki u noworodka?

Często zdarza się, że mama przychodząc z dzieckiem wspomina, ze pierwsze dziecko nie miało kolki a to nagle okazuje się, że wrzeszczy, płacze, napina brzuch, także jest tutaj właściwie duża doza szczęścia, albo dziecko będzie miało tego typu dolegliwości albo nie.

Wpływ rodzaju porodu na podatność na kolki u dziecka.

Tutaj tez pojawia się pewien aspekt jeżeli myślimy o sposobie w jaki dziecko przyszło na Świat. Często jest tak, że dziecko rodzące się poprzez cesarskie cięcie ma częściej dolegliwości brzuszkowe o charakterze kolki. Wiążemy to z kwestią bakterii jakie powinno dziecko właściwie napotkać w kanale rodnym matki wtedy kiedy pojawia się na świecie naturalnie. Kiedy dziecko przychodzi na Świat poprzez cięcie cesarskie nie napotyka tych bakterii w związku z czym ten jego BIOM czyli zestaw bakterii jakie posiada jest troszkę odmienny i w związku z tym pojawiają się takie dolegliwości brzuszkowe związane z trawieniem, z odpowiednim pasażem jelitowym.

Mariusz Hernik
Mariusz Hernik
https://unimedika.pl/

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Używamy ciasteczek dla lepszego działania strony. Polityka prywatności i ciasteczek