Kontakt
ul. Hipolita Cegielskiego 21
Szczecin
kontakt@unimedika.pl
Tel: 577 898 003
Back

Fizjoterapia stomatologiczna

Czym jest fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna jest działem fizjoterapii skupiającym się na rehabilitacji pacjentów z problemami głównie w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych. Zaburzenia w tym obszarze ciała są bardzo często bagatelizowane, podczas gdy stawy te są jednymi z najczęściej używanych w ciągu dnia.

Fizjoterapia stomatologiczna – kto powinien z niej skorzystać?

Głównymi schorzeniami, którymi zajmuje się fizjoterapeuta stomatologiczny są te związane bezpośrednio ze szczęką, żuchwą i samymi stawami skroniowo-żuchwowymi, takimi jak bruksizm, uczucie sztywności i napięcia, a także klikanie i przeskakiwanie w szczęce, szczękościsk, zaciskanie zębów, szeroko pojęte wady zgryzu, problemy z żuciem i bóle zębów bez widocznej przyczyny.

Bardzo często, u pacjentów z problemami w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych, dochodzi do innych nieprawidłowości w obszarze czaszki, szyi, uszu, barków, czy górnego otworu klatki piersiowej. Najczęściej powiązane są z tym zawroty i bóle głowy (w tym migreny), bóle szyi, barków, napięcie karku, nieprawidłowa postawa, bóle uszu natury nielaryngologicznej, piski i szumy uszne.

Oprócz wyżej wymienionych dolegliwości, można liczyć na pomoc u fizjoterapeuty stomatologicznego w przygotowaniu się, a także w pozbyciu się ewentualnych skutków ubocznych po trudnych zabiegach stomatologicznych.

Terapeuta może również rozwiązać problemy o podłożu neurologicznym. Chodzi tu o problemy z mówieniem i połykaniem, porażenie lub neuralgia nerwu trójdzielnego i nerwu twarzowego.

Jak wygląda wizyta i jakie efekty daje rehabilitacja stomatologiczna?

Po wywiadzie i dogłębnej analizie problemu pacjenta, podstawowym zadaniem fizjoterapeuty stomatologicznego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz rozluźnienie nadmiernie napiętych struktur szczęki, czaszki i szyi. Następnie terapeuta stara się przywrócić lub poprawić ruchomość stawów skroniowo-żuchwowych oraz kręgosłupa szyjnego. Kolejnym etapem rehabilitacji jest reedukacja pacjenta odnośnie przyjmowania prawidłowej postawy. Wizyta kończy się na instruktażu zestawu ćwiczeń dla pacjenta w celu wzmocnienia osłabionych mięśni, które może później wykonywać w domu w formie autoterapii.

Fizjoterapeuta stomatologiczny w Szczecinie.

Terapię z fizjoterapii stomatologicznej w Unimedika Klinika Osteopatii w Szczecinie wykonuje odpowiednio przeszkolony w tym zakresie fizjoterapeuta z kilkuletnim doświadczeniem.

Nie czekaj na pogłębienie stanu i umów się na wizytę do naszej kliniki w Szczecinie ul. Hipolita Cegielskiego 21.

Wojciech Bartosik
Wojciech Bartosik
https://unimedika.pl/

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Używamy ciasteczek dla lepszego działania strony. Polityka prywatności i ciasteczek