Kontakt
ul. Hipolita Cegielskiego 21
Szczecin
kontakt@unimedika.pl
Tel: 577 898 003
Back

Ból kręgosłupa – odcinek lędźwiowy

Opowiem dziś Państwu o dolegliwościach bólowych związanych z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa.

Na skróty:

  1. Co może być przyczyną bólu kręgosłupa?
  2. Jakie objawy daje chory kręgosłup lędźwiowy?
  3. Ile może trwać ból kręgosłupa lędźwiowego?
  4. W jakiej pozycji spać gdy boli kręgosłup lędźwiowy?
  5. Ćwiczenia na bolące plecy.

Cały artykuł na temat bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym możesz obejrzeć na poniższym filmie.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny, objawy, metody leczenia | Unimedika – Szczecin

Co może być przyczyną bólu kręgosłupa?

Myśląc o przyczynach bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, należy wspomnieć o tym, że te przyczyny dzielimy na nagłe, takie dynamiczne, i na przyczyny statyczne.

Nagły ból kręgosłupa.

Przyczyny nagłe właściwie spotykane najczęściej, dotyczą tak zwanego uwypuklenia, dysku. Są to tzw. przyczyny dyskowe, gdzie wypuklina dyskowa uciska na korzeń nerwu i powoduje to ból właśnie w tej okolicy ucisku bądź też zgodnie z przebiegiem danego nerwu. Najczęściej spotykamy pacjentów, którzy opowiadają nam o sytuacji, gdzie się pochylili, żeby coś podnieść, gdzie skręcili tułów i pozostali w tej pozycji, nie mogąc się podnieść z tej sytuacji. Są to przyczyny dyskowe, nagłe, ostre.

Ostry ból kręgosłupa.

Ostry ból pleców

Inną przyczyną bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa o charakterze ostrym może być zablokowanie stawów unkowertebralnych. Jest to wtedy ostry ból, taki jakby nam ktoś szpilkę wbił w plecy, bądź też nóż. Ból jest miejscowy, nie promieniuje, i w taki sposób możemy odróżnić tę przyczynę od przyczyny dyskowej.

Ból pleców – siedząca praca.

Inną przyczyną dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowym jest przeciążenie statyczne. Wiąże się to najczęściej ze statycznym trybem życia, z siedzącą pracą i małą aktywnością sportową. Dochodzi wtedy do napięcia w odcinku lędźwiowym. Myślę tu o napiętych mięśniach i napiętej tak zwanej powięzi piersiowo – lędźwiowej. Powoduje to sztywność i bóle, najczęściej na koniec dnia.

Jakie objawy daje chory kręgosłup lędźwiowy?

Ból pleców po spaniu.

Dolegliwości o charakterze dyskowym mają największe nasilenie, zwykle o poranku. W zależności od tego, w jaki sposób pojawiły nam się te objawy, te nasze dolegliwości bólowe. W taki sposób będziemy postępować, chcąc to wyleczyć.

Nagły ból pleców po schyleniu.

Jeżeli myślimy o takich nagłych dolegliwościach, które pojawiły się podczas jakiejś czynności, na przykład pochylenia, należy poszukać kontaktu do osteopaty, bądź też fizjoterapeuty. Są to osoby wykwalifikowane w taki sposób, żeby nam w tej nagłej sytuacji pomóc.

Bolące plecy podczas siedzenia.

Jeżeli nasze dolegliwości są dolegliwościami o charakterze statycznym. O charakterze takiego statycznego przeciążenia, należy pomyśleć o aktywności i odpowiednich ćwiczeniach. Oczywiście mięśnie mamy wtedy też napięte, mamy napiętą powięź piersiowo – lędźwiową, i jest to sytuacja, w której, osteopata i fizjoterapeuta, oczywiście są w stanie nam pomóc. Zaproponują odpowiednią terapię manualną, ale też oczywiście ćwiczenia, które mają nam na przyszłość dać możliwość uniknięcia ponownych dolegliwości.

Masaż pleców

Jeżeli mówimy o dolegliwościach w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, te objawy bywają różne. Tak naprawdę może nas boleć sposób ostry, kłujący w odcinku lędźwiowym. Ten ból może również promieniować, na przykład wzdłuż nogi, bądź też do pośladka.

Praca siedząca a ból pleców.

Ale jeżeli mówimy o objawach wynikających z przeciążenia takiego statycznego. Objawach wynikających ze zbyt dużego napięcia mięśni w odcinku lędźwiowym i z napięcia powięzi piersiowo – lędźwiowej, to wtedy nasze dolegliwości będą objawiały się, raczej na koniec dnia. Czyli po tak naprawdę tym statycznym przeciążeniu mięśni. Po tym jak siedzieliśmy w pracy, po tym jak, ponownie, jadąc do domu, siedzieliśmy w aucie. I w domu znowu zasiedliśmy na fotelu. Jest tak naprawdę ten brak aktywności. To, że nasze mięśnie są napięte w podobny sposób przez dłuższy czas, utrzymując nas w pozycji siedzącej, jest czynnikiem wyzwalającym ból.

Ile może trwać ból kręgosłupa lędźwiowego?

Najczęściej pacjentami naszej kliniki są osoby z bólem o charakterze dyskowym. Takich przypadków jest zdecydowanie najwięcej. Dolegliwości wynikające z takiego przeciążenia statycznego odcinka lędźwiowego, są zazwyczaj długotrwałe i przewlekłe. Pojawiają się tak długo dopóki ta powięź piersiowo – lędźwiowa i mięśnie w odcinku lędźwiowym nie odzyskają swojej elastyczności. Nie będą odpowiednie ukrwione, nie będą tak naprawdę porozciągane. Tutaj klasyczna, taka metoda leczenia tego typu dolegliwości na pewno będzie zawierała w sobie element ćwiczeń

Przepuklina kręgosłupa.

Jeżeli mówimy o czasie trwania bólu w odcinku lędźwiowym. To tutaj właściwie zależy to od poziomu uszkodzenia, od poziomu przesunięcia uwypuklenia się tak naprawdę w tej właśnie naszej przepukliny dyskowej.

Dyski kręgosłupa

Jeżeli sobie myślimy o tym, jak ten ból wygląda. To tak naprawdę im mamy większe uwypuklenie, im ta nasza wypuklina jest większa, im ona bardziej uciska na korzeń nerwu, tym te dolegliwości są większe i najczęściej promieniują wzdłuż kończyny dolnej, czyli wzdłuż nogi. Teraz im jest większy docisk, ucisk na nerw, tym te objawy są niżej, czyli u pacjenta, jaki jest w trakcie leczenia. Jeżeli obserwujemy, że bolało go wzdłuż nogi aż do pięty, ale po terapii przychodzi i mówi że boli go nadal, ale już ten ból się kończy na połowie uda. Już nie czuję tych dolegliwości w okolicy kolana, w okolicy łydki, to też pięty. To mówimy wtedy o tym, że ten stan się polepsza. Dochodzi do tak zwanej centralizacji objawów. Czas leczenia zależny jest od poziomu uszkodzenia dysku, od poziomu uwypuklenia i ucisku na korzeń nerwu.

Wpływ ćwiczeń na ból podczas pracy siedzącej.

Jeżeli mówimy o czasie trwania dolegliwości, o charakterze takiego statecznego przeciążenia. Tutaj właściwie czas trwania jest zależny w dużym stopniu od pacjenta, bo jeżeli pacjent przyjdzie na wizytę do fizjoterapeuty albo osteopaty i oni popracują nad napięciem mięśniowym, nad napięciem powięzi piersiowo – lędźwiowej. To w takim przypadku, jeżeli pacjent wykona w domu odpowiednią ilość razy ćwiczenia zalecone przez tego specjalistę. To właściwie w ciągu kilku dni jest w stanie się pozbyć tych swoich dolegliwości bólowych.

Długotrwały ból kręgosłupa.

Mówiąc o takim ostrym dysku, to tak naprawdę dolegliwości mogą się utrzymywać nawet do kilku miesięcy, jeżeli nie jest to właściwy sposób leczone. Po wizycie u fizjoterapeuty, osteopaty. Pacjent powinien odczuć postęp w tym leczeniu tak, czyli powinno być lepiej. Po jednej, dwóch, trzech wizytach pacjent powinien zauważyć efekty. Dodatkowo ćwiczenia, które dostaje do domu, powinny nam te efekty utrzymywać, i dzięki temu pacjent w tym swoim bólu powinien pójść do przodu. Powinny się te dolegliwości nam zmniejszać.

Manipulacja kręgosłupa

W jakiej pozycji spać gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

Ważnym aspektem w przypadku takich dolegliwości o charakterze dyskowym jest pozycja podczas snu. Część z naszych pacjentów, przychodząc na wizytę kontrolną, mówi nam o tym, że po wizycie było polepszenie, natomiast jak się pacjent obudził rano to ponownie czuł ból w odcinku lędźwiowym bądź też ból z promieniowaniem do nogi. I teraz wiemy, że ta pozycja podczas snu w jakiś sposób wymaga modyfikacji.

Pacjent otrzymuje informacje na temat tego, w jaki sposób powinien się ułożyć żeby maksymalnie odciążyć tą okolicę. Tak aby pomóc naprawdę temu uwypukleniu się zmniejszyć i pomóc, że tak powiem swoim plecom wyjść z tej sytuacji bólowej.

Leżenie na brzuchu.

W przypadku uwypuklenia dyskowego często stosujemy leżenie na  brzuchu, na poduszce, w taki sposób żeby pacjent wygiął odcinek lędźwiowy, otworzył nieco tą tylną część kręgosłupa, żeby taka wypuklina dyskowa miała szansę się zmniejszać.

Pozycja podczas spania.

Myśląc o dolegliwościach bólowych spowodowanych uwypukleniem taką wypukliną dyskową, najczęściej zalecamy pacjentowi leżenie, spanie, na nie bolesnym boku bądź też na brzuchu. Są to pozycje pewnego odciążenia, wspomagające leczenie, przyspieszające nam zmniejszenie się tej wypukliny dyskowej.

Ćwiczenia na bolące plecy.

Ważnym elementem leczenia i w przypadku dolegliwości o charakterze dyskowym i w przypadku dolegliwości o charakterze przeciążenia statycznego są ćwiczenia. Także pacjent też wykazuje pewne zaangażowanie w to, żeby te dolegliwości minęły.

W następnym materiale. Pokażemy Państwu ćwiczenia dla pacjentów z ostrym bólem dyskowym, ale także dla pacjentów, którzy cierpią na dolegliwości bólowe o charakterze przeciążenia statycznego. Może zainteresuje Ciebie artykuł na temat leczenia rwy kulszowej w Szczecinie w klinice Unimedika, jej objawów, powikłań, oraz sposobu leczenia.

Mariusz Hernik
Mariusz Hernik
https://unimedika.pl/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Używamy ciasteczek dla lepszego działania strony. Polityka prywatności i ciasteczek