Kontakt
ul. Hipolita Cegielskiego 21
Szczecin
kontakt@unimedika.pl
Tel: 577 898 003
Back

Leczenie ostrogi piętowej w Szczecinie

Na skróty:

  1. Co to jest ostroga piętowa?
  2. Zapaleniem rozcięgna podeszwowego.
  3. Jakie są objawy ostrogi piętowej?
  4. Rehabilitacja ostrogi piętowej.
  5. Ćwiczenia na ostrogę piętową.
  6. Domowy sposób na ostrogę piętową.

Co to jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa to dolegliwości jak sama nazwa wskazuje w okolicy pięty, najczęściej od spodu pięty. Właściwie to ta nazwa „ostroga piętowa” jest mylnie stosowana. Sama w sobie nazwa ostroga piętowa mówi nam o tym, że na kości piętowej mamy wyniosłość kostną. Mamy takie wyrośle kostne, które żeby je właściwie wyleczyć wymagałoby usunięcia operacyjnego.

Rehabilitacja ostrogi piętowej
Rehabilitacja ostrogi piętowej

Zapaleniem rozcięgna podeszwowego.

Najczęściej spotykamy się z dolegliwościami o charakterze ostrogi piętowej, natomiast musielibyśmy to nazwać tak zwanym zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Na połączeniu rozcięgna podeszwowego i kości piętowej, w tym miejscu połączenia elastycznego ścięgna z twardą kością dochodzi do przeciążenia, do stanu zapalnego i w tym momencie pojawiają się dolegliwości bólowe.

Jakie są objawy ostrogi piętowej?

Objawy ostrogi piętowej to najczęściej ból tuż po obudzeniu się. Kiedy wstajemy z łóżka jest najgorzej bo noga była kilka godzin nieużywana i wtedy te pierwsze kilka kroków jest fatalnych, one bolą na pewno. Im pacjent chodzi dłużej w ciągu dnia zazwyczaj ten stan się polepsza. Natomiast znowu jakieś dłuższe spacery, długie chodzenie będą nam nasilały dolegliwości.

Rehabilitacja ostrogi piętowej.

Myśląc o terapii dolegliwości o charakterze ostrogi piętowej, czyli tak naprawdę, najczęściej zapalenia rozcięgna podeszwowego musimy wspomnieć o tym, że podwaliną do tego żeby te dolegliwości się pojawiły jest zbyt duże napięcie. Skrócenie tak naprawdę tylnej taśmy mięśniowej wtedy mamy duże napięcie w mięśniach uda, duże napięcie w mięśniach łydki. Przenosi się nam na rozcięgno podeszwowe i teraz jeżeli myślimy o terapii musimy wprowadzić dużo więcej elastyczności do tych mięśni. Poprawić ich długość, elastyczność i miejscowo na połączeniu kości piętowej z rozcięgnem podeszwowym tam gdzie się pojawia ból. Tam gdzie mamy przeciążenie, tam gdzie pojawia się stan zapalny pracujemy w taki sposób, żeby ten stan zapalny zniwelować. Jest to jedna z form terapii manualnej nazywana głębokim masażem poprzecznym.

Ćwiczenia na ostrogę piętową.

Mówiąc o ćwiczeniach w przypadku ostrogi piętowej należy wspomnieć o ćwiczeniach rozciągających mięśnie tylnej grupy uda, mięśnie łydki i masażu właściwie takim automasażu najczęściej piłeczką tenisową rozcięgna podeszwowego, czyli spodu stopy.

Domowy sposób na ostrogę piętową.

Domowy sposób na ostrogę piętową to zdecydowanie używanie piłeczki tenisowej do masowania spodu stopy czyli tak zwanego rozcięgna podeszwowego, które znajduje się właśnie w tej okolicy.

Cały artykuł na temat ostrogi piętowej możesz obejrzeć na poniższym filmie.

Ostroga piętowa – Rehabilitacja i ćwiczenia w domu
Mariusz Hernik
Mariusz Hernik
https://unimedika.pl/

2 komentarze

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Używamy ciasteczek dla lepszego działania strony. Polityka prywatności i ciasteczek