Na skróty:
- Co to jest rwa kulszowa?
- Objawy rwy kulszowej.
- Co powoduje rwę kulszową?
- Czynniki ryzyka.
- Jak diagnozuje się rwę kulszową?
- Powikłania po rwie kulszowej.
- Jak osteopatia może pomóc w rwie kulszowej?
- Co mogę zrobić, aby pomóc mojej kontuzji?
Co to jest rwa kulszowa?
Nazwa rwa kulszowa odnosi się do bólu, stanu zapalnego i objawów neurologicznych związanych z nerwem kulszowym, zazwyczaj manifestujących się bólem promieniującym w dół tylnej części nogi. Najczęściej występuje, gdy przepuklina dysku lub zwyrodnieniowe zwężenie kanału kręgowego uciska na część nerwu kulszowego. Objawy są zmienne od tępego bólu po ostry, przeszywający, promieniujący wzdłuż nogi, który może spowodować chwilową niezdolność do pracy.
Chociaż ból związany z rwą kulszową może być ciężki do zniesienia, większość przypadków ustępuje w ciągu 6 tygodni. Jednak niektóre osoby z ciężką rwą kulszową związaną ze znacznym osłabieniem nóg, opadaniem stopy lub objawami w postaci nietrzymania moczu mogą wymagać interwencji chirurgicznej.
Objawy rwy kulszowej.
Osoby doświadczające rwy kulszowej mogą mieć wiele objawów, które mogą obejmować jedną lub więcej z następujących dolegliwości:
- Ból pulsujący w dolnej części pleców, pośladkach lub nogach podczas siedzenia.
- Ból w pośladku lub w nodze.
- Mrowienie lub drętwienie łydki lub stopy.
- Osłabienie mięśni.
- Trudności w poruszaniu się lub kontrolowaniu ruchów nogi.
- Ból w dole pleców, który nasila się, gdy kaszlesz, kichasz lub prowadzisz samochód.
Co powoduje rwę kulszową?
Czasami ludzie nie są świadomi, że ich objawy dotyczą rwy kulszowej, dlatego pomocne jest zrozumienie, co ją powoduje. Może istnieć wiele podstawowych warunków przyczyniających się do bólu związanego z rwą kulszową, a te mogą obejmować.
- Przepuklina lub wypuklina krążka międzykręgowego (najczęstsza przyczyna)
- Zwyrodnieniowe wyrośla kostne w obrębie kręgosłupa
- Zwężenie kanału kręgowego
- Zespół mięśnia gruszkowatego (skurcz mięśnia gruszkowatego zlokalizowanego w okolicy pośladka)
- Uraz dolnej części pleców
- Ciąża jest również częstym czynnikiem, ponieważ podczas ciąży miednica i dolna część pleców są poddawane naciskowi, gdy dziecko rośnie jak również przemieszczeniu ulega środek ciężkości.
Czynniki ryzyka.
Czynniki ryzyka rwy kulszowej obejmują:
- Zmiany w kręgosłupie związane z wiekiem, takie jak przepukliny dysków i wyrośla kostne, są najczęstszymi przyczynami rwy kulszowej.
- Zwiększając obciążenie kręgosłupa, nadmierna masa ciała może przyczynić się do zmian w kręgosłupie, które wywołują rwę kulszową.
- Praca, która wymaga pochylania ze skrętem tułowia,noszenia ciężkich ładunków lub prowadzenia pojazdu przez długi czas, może odgrywać rolę w rwie kulszowej.
- Długotrwałe siedzenie. Ludzie, którzy siedzą przez dłuższy czas w pracy lub prowadzą siedzący tryb życia, są bardziej narażeni na rozwój rwy kulszowej niż osoby aktywne.
Jak diagnozuje się rwę kulszową?
Twój osteopata może zdiagnozować rwę kulszową po zebraniu szczegółowej historii medycznej i badaniu fizykalnym. MRI i inne badania obrazowe nie są zwykle wymagane, chyba że objawy są ciężkie i uznamy, że może być konieczne wstrzyknięcie kortykosteroidu lub operacja. W takim przypadku Twój Osteopata skieruje Cię do specjalisty ortopedy i poprosi o wykonanie rezonansu (MRI).
Powikłania po rwie kulszowej.
Chociaż większość ludzi całkowicie wraca do zdrowia po rwie kulszowej, rwa kulszowa może potencjalnie spowodować trwałe uszkodzenie nerwów. W przypadku nietrzymania moczu należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.
Jak osteopatia może pomóc w rwie kulszowej?
Osteopata jest w stanie pracować nad złagodzeniem objawów rwy kulszowej odnajdując przyczynę bólu. W większości przypadków ból nerwu kulszowego można złagodzić poprzez zmniejszenie napięcia mięśni, poprawę ruchomości stawów i ogólnego ruchu funkcjonalnego kręgosłupa, zmniejszając w ten sposób nacisk dysku na korzeń nerwowy. Zabiegi mogą obejmować terapię manualną, mobilizacje kręgosłupa, terapię tkanek miękkich w celu zmniejszenia ucisku na nerw kulszowy.
Po zmniejszeniu początkowego bólu leczenie będzie obejmowało skupienie się na ćwiczeniach rehabilitacyjnych w celu zapobiegania dalszym epizodom bólowym. Ćwiczenia mają na celu przywrócenie mobilności, zbudowanie stabilności posturalnej, aktywację mięśni.
Co mogę zrobić, aby pomóc mojej kontuzji?
- Unikaj podnoszenia, ciągnięcia i ciągnięcia ciężkich rzeczy, w pracy, w domu lub na siłowni w ostrej fazie.
- Unikaj długich okresów siedzenia i jazdy, ponieważ może to potencjalnie spowodować zbyt duże obciążenie uszkodzonego dysku.
- Kontynuuj swój plan leczenia osteopatycznego, który pomoże przyspieszyć gojenie i zmniejszyć stan zapalny.
- Zachowaj pozytywne nastawienie, ponieważ zdecydowana większość urazów dysku zagoi się bez konieczności interwencji chirurgicznej.
- Leki przeciwzapalne mogą pomóc złagodzić stan zapalny w dolnej części pleców.
- Zachowaj mobilność – chodzenie i delikatne rozciąganie mogą być dobre dla twoich pleców.
- Twój Osteopata zaleci ćwiczenia rehabilitacyjne i rozciągające, gdy ostra faza ustąpi. Ważne jest, aby kontynuować program rehabilitacji.
Jeżeli jeszcze nie czytałeś to zachęcam do zapoznania się z poprzednim artykułem, w którym szczegółowo opisaliśmy problemy z odcinkiem lędźwiowym i pojawiającym się bólem.
Jeśli zmagasz się z bólem kulszowym – nie wahaj się i odwiedź naszą klinikę w Szczecinie, która specjalizuje się między innymi w leczeniu rwy kulszowej i wszystkich rodzaju bólu pleców.