Czym jest bruksizm?
Bruksizm to termin kliniczny określający nawykowe zgrzytanie zębami i ich mocne zaciskanie. Zgrzytanie i zaciskanie w obszarze szczęki i żuchwy powoduje większe narażenie na uszkodzenie zębów, szeroko pojęty dyskomfort w obrębie jamy ustnej, częste bóle głowy i szyi oraz inne objawy związane ze zgryzem lub stawem skroniowo-żuchwowym. Co warto wspomnieć, bruksizm może występować również w nocy, czego pacjent może nie być do końca świadomy. Prawdopodobnie w Europie problem ten dotyczy około 10-20% populacji.
Jakie są przyczyny bruksizmu?
Nie ma wspólnego źródła wyjaśniającego nawykowe zaciskanie i ścieranie zębów we wszystkich przypadkach. Główną przyczyną niewątpliwie są te bezpośrednio powiązane z zaburzeniami zgryzu i stawów skroniowo-żuchwowych. Kolejną z przyczyn jest przerost migdałków – bezdech senny, zwłaszcza u najmłodszych pacjentów (tak, bruksizm dotyczy także dzieci!). Niewątpliwie zaburzenia emocjonalne, stres, depresja czy stany lękowe również mogą w konsekwencji doprowadzić do bruksizmu. Innych przyczyn można się doszukać w zaburzeniach hormonalnych, przy refluksie żołądkowo-przełykowym oraz przy niedoborach niektórych witamin i alergiach.
Jak wyglądają objawy bruksizmu?
Pomimo, że pacjenci często zgrzytają zębami, często nie zdając sobie z tego sprawy, istnieją typowe oznaki i objawy, które mogą ostrzec o potencjalnym problemie z bruksizmem. Mogą to być: bóle głowy, bóle i piski w uszach, ból, napięcie i trzaski w szczęce, pęknięte, starte czy rozchwiane zęby, spłaszczona zewnętrzna powierzchnia korony zęba. Oprócz tego alarmujące mogą być objawy w postaci nadmiernego przegryzania dziąseł i w konsekwencji tego – krwawienia z nich, a także obgryzanie skórek palców i paznokci.
Jak leczyć bruksizm w Szczecinie i czy jest to możliwe?
Tak, jak najbardziej! Należy wspomnieć, że bruksizm jest schorzeniem, które może samoistnie ustąpić (zwłaszcza u dzieci miewa charakter przejściowy). Fizjoterapeuta stomatologiczny pomaga rozluźnić napięte mięśnie żuchwy, szyi, barków oraz struktur ściśle związanych ze stawami skroniowo-żuchwowymi. W ostrych stanach bolesne obszary pomagają rozluźnić ciepłe okłady. Ponadto, fizjoterapeuta stomatologiczny może zlecić wykonanie u stomatologa twardej szyny relaksacyjnej, którą potem pacjent zakłada na noc, na czas snu. Oprócz tego, pacjent zostaje wyposażony przez fizjoterapeutę w instrukcje związane z np. unikaniem jedzenia twardych produktów czy żuciem gumy, instrukcje odnośnie otwierania ust oraz w zestaw ćwiczeń do rozluźniania szczęki w postaci autoterapii.